Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/rcol5155/public_html/plugins/system/encrypt/encrypt.php on line 265
Ziua internaţională pentru combaterea traficului de persoane
Get Adobe Flash player
Romanian English Finnish French German Greek Spanish

Ziua de 18 octombrie 2012 a fost declarată Ziua internaţională pentru combaterea traficului de persoane. Campania de prevenire a traficului de persoane s-a derulat în acest an şi în cadrul Colegiului Tehnic Cărăşan din Reşiţa, printr-un concurs de proiecte cu titulul "Fiinţele umane nu au preţ!" 


Exploatare sexuală, exploatare prin muncă, manipulare, abuz fizic şi psihic, viol, brutalizare, constrângere, înşelăciune, racolare, victime, traficanţi, privarea de libertate, vânzare de oameni, prelevare de organe, „sclavia modernă”, … etc sunt doar câteva concepte care nu ne pot duce cu gândul decât la un singur fenomen care le cuprinde pe toate: traficul de fiinţe umane 

"Pentru că adolescenţii sunt o categorie predispusă şi vizată deseori de traficanţi, s-a considerat oportună ideea de a se derula la noi în şcoală, un proiect de prevenţie a traficului de fiinţe umane realizat în cadrul campaniilor derulate prin Cabinetul de Consiliere şi Asistenţă Psihopedagogică din cadrul Colegiului Tehnic Cărăşan Reşiţa coordonatorul proiectului fiind prof. psihopedagog Mioara Trandafir în parteneriat cu Centrul Raţiu pentru Democraţie cu sediul în Turda, judeţul Cluj", a declarat prof. Leontina Laţcu. 

La realizarea proiectului de la Colegiul Tehnic Cărăşan Reşiţa au participat profesorii Pîrvu Manuela, Petanec Claudiu, Rancu Dalina, Călinescu Iudit, Miloş Carmen, Mezin Carmen, Marincău Daniela, Cinar Gheorghe, Măcinic Florica, Mocanu Costăchel, împreună cu elevi ai claselor a IX-a, a X-a, a XI-a şi a XII-a.

 


Cannot Connect to Youtube Server
Cannot Connect to Youtube Server

 

 


Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/rcol5155/public_html/components/com_joomlawatch/class.joomlawatch.db.php on line 22

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/rcol5155/public_html/components/com_joomlawatch/class.joomlawatch.visit.php on line 242

Strict Standards: Non-static method JoomlaWatchHelper::wildcardSearch() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/rcol5155/public_html/components/com_joomlawatch/class.joomlawatch.config.php on line 68

Strict Standards: Non-static method JoomlaWatchHelper::getServerTime() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/rcol5155/public_html/components/com_joomlawatch/class.joomlawatch.visit.php on line 577

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/rcol5155/public_html/components/com_joomlawatch/class.joomlawatch.config.php on line 213
Joomla visitor tracking and live stats