Get Adobe Flash player
Romanian English Finnish French German Greek Spanish

În perioada 20 martie-08 aprilie 2017, un grup de 22 elevi ai Colegiului Tehnic Cărăşan REŞIŢA, însoţiţi de prof. Leontina LAŢCU si prof. Manuela MILOŞ,  au derulat mobilitatea proiectului ERASMUS +, "Oportunităţi de integrare pe piaţa muncii prin mobilităţi educaţionale -VIITORUL ÎNCEPE AZI! " ,

în oraşul spaniol GRANADA. Grantul proiectului de 55 834 euro, reprezintă cheltuieli de transport, organizare şi subzistenţă.  Grupul ţintă al proiectului  a fost format din elevi  de clasa a X-a,  din domeniile "Industrie textilă și pielărie " și "Mecanic ".Aceştia au desfăşurat stagiul de practică prevăzut în Curriculum-ul şcolar,  în cinci firme spaniole de prestigiu, unde au învăţat să folosească şi să aplice materiale şi tehnologii moderne specifice domeniului de pregătire al fiecăruia.  În timpul stagiului, elevii s-au descurcat foarte bine la activităţile practice din proiect, tutorii de practică spanioli fiind foarte mulţumiţi de comportamentul și prestaţia lor. Pe lângă activităţile practice, elevii au fost implicaţi şi în activităţi culturale organizate de partenerul intermediar M.E.P. Europroject Granada. Astfel, au participat la programul "Discovering Granada in Depth ", program ce s-a derulat continuu, în timpul liber, iar în weekend,  la excursii inafara Granadei.  Împreună cu reprezentanţii MEP şi profesorii însoţitori, au făcut excursii la Cordoba, Malaga și Sevilla unde au vizitat foarte multe obiective turistice. Plasamentul s-a  încheiat în 7 aprilie iar în 8 aprilie ne-am întors în ţară.  Menţionez că în timpul plasamentului,  am avut şi o vizită de monitorizare efectuată de Coordonatorul proiectului şi Inspector şcolar, d-na prof. Elena Dalina RANCU. În urma participării la proiect, fiecare participant a primit certificat “Europass Mobility” pentru formarea profesională şi certificate de participare din partea organizaţiei de primire şi a organizaţiei intermediare, M.E.P. Europroject Granada.

Prof. Elena-Dalina RANCU, inspector şcolar ISJ Caraş Severin 

Prof. Leontina LAŢCU , Colegiul Tehnic Cărăşan Reşiţa

 

VEZI FOTO (CLICK)

Joomla visitor tracking and live stats