Get Adobe Flash player
Romanian English Finnish French German Greek Spanish

COLEGIUL TEHNIC CĂRĂŞAN REŞIŢA şi-a desemnat participanţii la proiectul "Oportunităţi  de integrare pe piaţa muncii prin mobilităţi educaţionale- Viitorul începe azi!"   

 

 

15209258 1293926804010984 2138074029 n

 

15326119 1250381688375406 5400416822730312774 o

  

         

 

Concursul pentru selecţia participanţilor la proiectul de mobilitate    2016-1-RO01-KA102-023336cu titlul: "Oportunităţi  de integrare pe piaţa muncii prin mobilităţi educaţionale- Viitorul începe azi!"din cadrul Programului ERASMUS +, Acţiunea cheie 1, VET, a avut loc loc în perioada  14.11.2016-25.11.2015.

Iniţiativa se bucură de un buget alocat de 55 834,00 euro reprezentând cheltuieli de organizare, transport, subzistenţă şi va fi implementată până anul viitor, la sfârşitul lunii septembrie.Proiectul este finanţat de Comisia Europeană şi se adresează elevilor din clasa a X-a, Liceul tehnologic, profilul tehnic, domeniul de pregătire Industrie textilă şi pielărie, calificarea Tehnician designer vestimentar si domeniul Mecanic, calificarea Tehnician mecanic pentru intreţinere si reparaţii.

Criteriile, documentele necesare înscrierii  şi probele de selecţie au fost aduse la cunoştinţa grupului ţintă prin anunţuri pe site-ul şcolii: www.colegiulcarasan.ro, pe avizierul scolii, în sălile de curs unde-şi desfăşoară  activitatea şi prin massmedia locală.

În urma desfăşurării concursului,  au fost selectaţi următorii elevi: BĂLAŞA ANA-MARIA, STANCIU ALEXANDRA, IEREMIŢĂ CRISTIANA- FELICIA, FILIP ANDRADA-PETRUŢA, MANDA DORINA, NUŢĂ LOREDANA MIRABELA, ALEXANDRU MIHAELA-LILIANA, TELEKI MĂDĂLINA IOANA, BĂNDĂŞILĂ  ANDREEA- NICOLETA-MARIA, TOMA  TEODORA- ANDREEA, PETER COSMINA- ALEXANDRA- DENISA, TUDOR CODRUŢA,PERŢONI ELISABETA-MARIA, ŢÎRLE VALENTINA-BIANCA, pentru domeniul Industrie textilă şi pielărie, siPETRICĂ P.IONUŢ-PAVEL, SCHNEIDER V.ADRIAN-IONUŢ, BĂRBULEASA N. FLORIN-NICU, MILENCOVICI NICU-ALEX, CIOPRAGA V. ALIN-DORIN, TUDOR P.  BOGDAN-PETRU, APETROAIEI D.  DANIEL-IONEL, SAS D. ALEXANDRU-GABRIEL, pentru domeniul Mecanic. Pentru ambele domenii s-au selectat si cate 4 rezerve. Protagoniştii vor avea şansa de a exersa operaţii tehnologice cu utilaje şi tehnologii moderne din domeniul textil şi mecanic, de a participa la activităţi moderne de formare profesională, de a-şi dezvolta abilităţi şi competenţe menite să le deschidă uşa angajării pe piaţa europeană a muncii şi, de ce nu, de a-şi pune pe picioare propria afacere. În plus, tinerii care se vor implica în proiect îşi vor putea dezvolta competenţele de comunicare, lingvistice, sociale şi culturale.

În perioada 20.03.2017 -07.04.2017, grupul format din cei 22 participanţi  şi  profesorii însoţitori, va pleca în Spania, la Granada, unde va avea loc mobilitatea.

Proiectul  continuă un parteneriat al Colegiului Tehnic Cărăşan Reşiţa cu M.E.P. EUROPROJECTS Granada şi  importante organizaţii de formare şi plasament în domeniul industriei textile şi pielărie şi din domeniul mecanic  din Spania: CONFECCIONES MONTILLA S.L., Granada; PENELA E HIJOS S.L, Granada; HITA Y ARCOS  S.L., Granada; FERBAFRAN S.L., Granada;ESTANTERIAS METALICAS GRANALUZ S.L., Granada.

Participarea la acest stagiu  oferă elevilor şi profesorilor posibilitatea de a face cunoscut Colegiul Tehnic Cărăşan Reşiţa, sistemul românesc de învăţământ, obiceiurile şi tradiţiile din România în general, şi din zona Banatului în special.

Prof. ELENA-DALINA RANCU, Colegiul Tehnic Cărăşan Reşiţa

 

CLICK PENTRU A VIZUALIZA MAI MULTE FOTOGRAFII

Joomla visitor tracking and live stats