Get Adobe Flash player
Romanian English Finnish French German Greek Spanish

În data de 4 Iunie 2015, elevii şi profesorii Colegiului Tehnic Cărăşan, au fost martorii diseminării proiectului ERASMUS+, “Mobilităţile educaţionale, oportunităţi de integrare pe piaţa muncii pentru absolvenţii din domeniul textil“,

proiect ce s-a adresat elevilor clasei a XI-a,calificarea "Tehnician designer vestimentar". Plasamentul de formare profesională a avut loc în perioada 10.02.2015-02.03.2015 în frumosul oras spaniol, GRANADA, despre care, o inscripţie aflată pe meterezele Alhambrei spune: "Nu este chin mai mare în această viaţă decât cel pe care-l simte orbul în Granada".Aceste cuvinte ilustrează frumuseţea unică a Granadei. Timp de o oră, protagoniştii ne-au purtat pe tărâmul lui Aladin, scăldat în lumina soarelui andaluzian, fundal potrivit pentru vieţile unor personaje imaginare precum Don Juan a lui Byron, Carmen a lui Bizet şi bărbierul lui Rossini. Cu această ocazie, d-na prof. Dalina Rancu, coordonatoarea proiectului, a înmânat Diplome atât participanţilor cât şi echipei care a asigurat implementarea proiectului. În final, participanţii au lansat Imnul "Trăiască ERASMUS !" iar publicul i-a răsplătit cu aplauze puternice.

Imnul participanţilor

Plecat-am din Banat, cu gânduri despre ştiinţă,
Dar cine suntem noi, suntem chiar grupul ţintă,
Noi am plecat de-acasă, ca să mai învăţăm,
În casa EUROPA, cum să ne integrăm. bis

Refren: Trăiască EUROPA,
Trăiască spaniolii,
Trăiască ERASMUS,
Trăiască partenerii!

Noi cărăşeni de seamă, tineri puţin făloşi,
Din dragoste de carte, suntem chiar norocoşi,
Noi toţi suntem pe fază, cu toţi ne informăm,
Şi nu pierdem o şansă, să ne mai şi plimbăm. bis

Refren: Trăiască EUROPA,
Trăiască spaniolii,
Trăiască ERASMUS,
Trăiască partenerii!

Şi nu avem de-acuma, decât un ideal,
Eurointegrăm, tone de tripluvoal,
Rochiţe şi fustiţe, noi confecţionăm,
Ca să trecem la treabă, comenzi noi aşteptăm. bis

Refren: Trăiască EUROPA,
Trăiască spaniolii,
Trăiască ERASMUS,
Trăiască partenerii!

Joomla visitor tracking and live stats