În data de 4 Iunie 2015, elevii şi profesorii Colegiului Tehnic Cărăşan, au fost martorii diseminării proiectului ERASMUS+, “Mobilităţile educaţionale, oportunităţi de integrare pe piaţa muncii pentru absolvenţii din domeniul textil“,

proiect ce s-a adresat elevilor clasei a XI-a,calificarea "Tehnician designer vestimentar". Plasamentul de formare profesională a avut loc în perioada 10.02.2015-02.03.2015 în frumosul oras spaniol, GRANADA, despre care, o inscripţie aflată pe meterezele Alhambrei spune: "Nu este chin mai mare în această viaţă decât cel pe care-l simte orbul în Granada".Aceste cuvinte ilustrează frumuseţea unică a Granadei. Timp de o oră, protagoniştii ne-au purtat pe tărâmul lui Aladin, scăldat în lumina soarelui andaluzian, fundal potrivit pentru vieţile unor personaje imaginare precum Don Juan a lui Byron, Carmen a lui Bizet şi bărbierul lui Rossini. Cu această ocazie, d-na prof. Dalina Rancu, coordonatoarea proiectului, a înmânat Diplome atât participanţilor cât şi echipei care a asigurat implementarea proiectului. În final, participanţii au lansat Imnul "Trăiască ERASMUS !" iar publicul i-a răsplătit cu aplauze puternice.

Imnul participanţilor

Plecat-am din Banat, cu gânduri despre ştiinţă,
Dar cine suntem noi, suntem chiar grupul ţintă,
Noi am plecat de-acasă, ca să mai învăţăm,