Get Adobe Flash player
Romanian English Finnish French German Greek Spanish

 

COLEGIUL TEHNIC CARASAN RESITA si-a desemnat participanții la noul proiect Leonardo da Vinci  cu titlul “ Tranziţia de la formare inițială către viaţa profesională prin parteneriate europene - ÎNVAŢĂ SĂ FACI!”.

 

 Proiectul  ce se va desfășura  în perioada 01.11.2012- 02.08.2013  are un buget aprobat de  48 246 euro, este finanţat de Comisia Europeană  şi se adresează elevilor din clasa a X-a ce au ca  domeniu de pregătire generală: Instalații pentru construcţii. Este coordonat de prof. Rancu Dalina si prof. Trandafir Mioara, responsabila cu programul de formare profesională al participanților.

         

In perioada 13 mai - 02  iunie 2013, grupul format din  16 participanti si 2 profesori insotitori, va pleca in Germania la Kerpen, Renania de Nord-Westfalia unde va avea loc mobilitatea.Alegerea desfăşurării stagiului de practică în compania Berufsförderungswerk der Bauindustrie NRW e.V. s-a făcut datorită condiţiilor oferite în ceea ce priveşte pregătirea profesională, culturală şi socială a participanţilor. Această alegere reprezintă o garanţie a îndeplinirii obiectivelor proiectului datorită experienţei dobândite de-a lungul anilor în proiecte europene precum şi a prestigiului pe care-l au în domeniul construcţiilor. Prin participarea la proiect elevii îşi vor identifica punctele tari şi punctele slabe şi vor conştientiza care sunt ameninţările dar şi oportunităţile specifice dinamicii pieţei muncii. Succesul formării profesionale se realizează şi atunci când elevii vor şti cu exactitate: Ce trebuie făcut? Cine trebuie să facă? De ce?Pentru cine? şi În ce mod?.Participarea la acest stagiu  ofera elevilor şi profesorilor posibilitatea de a face cunoscut Colegiul Tehnic Carasan Resita, sistemul romanesc de învăţământ, obiceiurile şi tradiţiile din Romania in general si din zona Banatului in special.

Joomla visitor tracking and live stats