Get Adobe Flash player
Romanian English Finnish French German Greek Spanish

  3Paştele este cea mai importantă sărbătoare creştină a anului care anunţă Învierea Domnului Iisus Hristos, biruinţa omenirii şi triumful asupra suferinţei. Foarte multe tradiţii de Paşte sunt păstrate şi acum.

  În acest context, în perioada 26- 29 aprilie 2011 s-a organizat la Sighetu Marmaţiei concursul naţional Obiceiuri şi tradiţii de Paşte la români şi la minorităţile naţionale din România.       

 Concursul, care se adresa elevilor din clasele gimnaziale şi liceale, a fost organizat pe două secţiuni:


Secţiunea 1: Obiceiuri şi tradiţii pascale ale minorităţilor

Secţiunea 2: Obiceiuri şi tradiţii pascale ale românilor


  Din şcoala noastră au participat elevii Miculescu Iosif, clasa a XII-a B (la secţiunea 1) şi Lauş Gheorghe, clasa a XII-a 2( la secţiunea 2). Elevii au reuşit să obţină premiul I, prin prezentarea unei creaţii proprii, referat, respectiv premiul II, la prezentări power-point.

  S-a avut în vedere încurajarea creativităţii, ,,dezvoltarea afectivă a personalităţii individului prin educarea laturii moral – creştine şi  artistice", respectul pentru frumos şi exprimarea bucuriei elevilor prin fotografii, desene şi creaţii literare.

Prof. Mamut Mihaela Carmen


12

 


3

 


Joomla visitor tracking and live stats