Get Adobe Flash player
Romanian English Finnish French German Greek Spanish

Castigatori de proiecte europeneREȘIȚA – Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 7 din municipiu a găzduit, joi, faza judeţeană a Concursului Naţional Made for Europe. La acesta s-au înscris şapte unităţi de învăţământ din judeţ – Colegiul Economic al Banatului Montan Reşiţa, Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 7 Reşiţa, Liceul Bănăţean Oţelu Roşu, Colegiul Tehnic Cărăşan Reşiţa, Grupul Şcolar Transporturi Auto Caransebeş şi Grupul Şcolar Agricol Oraviţa – care au prezentat produsele a zece proiecte de finanţare prin programe comunitare din domeniul educaţiei şi formării profesionale.

„Acest concurs vizează valorizarea şi promovarea experienţelor pozitive în derularea proiectelor finanţate prin programe comunitare, Comenius şi Leonardo da Vinci, care stimulează creativitatea, inovaţia şi spiritul de competiţie al elevilor. Prin aceste proiecte de parteneriat european, şcolile caraş-severinene au fost veritabili ambasadori ai României şi a valorilor româneşti“, ne-a declarat prof. Aurora Korka, inspector şcolar de specialitate pentru proiecte educaţionale şi europene.

Castigatori de proiecte europene

În urma evaluării, au fost desemnaţi şi câştigătorii. Astfel, pentru proiectele Comenius juriul a hotărât ca premiul I să ajungă la Colegiul Economic al Banatului Montan din Reşiţa, premiul al II-lea a fost acordat Liceului Bănăţean din Oţelu Roşu, în timp ce premiul al III-lea a revenit Şcolii Nr. 7 din Reşiţa. La categoria proiecte Leonardo da Vinci, Colegiul Tehnic Cărăşan a fost marele câştigător.Participând cu patru proiecte, unitatea de învăţământ a reuşit să ocupe toate cele trei locuri ale podiumului, precum şi o menţiune. Alte două menţiuni au fost acordate Grupului Şcolar Transporturi Auto Caransebeş şi Grupului Şcolar Agricol Oraviţa.

Organizatorii concursului Made for Europe au fost: Inspectoratul Şcolar Judeţean Caraş-Severin, Casa Corpului Didactic Caraş-Severin şi Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 7.


Preluare Caon.Ro

Roxana Bălan Nafiru

Joomla visitor tracking and live stats