Get Adobe Flash player
Romanian English Finnish French German Greek Spanish

 CLA4783 crÎntro zi minunată de toamnă, 14 noiembrie 2012, în amfiteatrul liceului nostru a avut loc un eveniment inedit: un carnaval – concurs, dedicat toamnei, soarelui, veseliei şi talentului. Elevi din întreaga şcoală s-au costumat în personaje pline de viaţă şi haz, formând 5 echipe a câte 2 concurenţi fiecare, âncercând să dovedească juriului şi publicului că au talent, îndemânare şi multă, multă imaginaţie.

Manifestarea a fost organizată de prof. Călinescu Iudit şi Pîrvu Manuela, colaboratori fiind Prof. Petanec Claudiu şi Sandu Maria. Juriul a fost format din prof. Trandafir Mioara, prof. Enăşescu Radu şi prof. Fărcăşescu Loredana. Prezentatoarea concursului a fost prof. Călinescu Iudit.

Pe locul I, în aplauzele publicului, a ieşit Echipa „Domnişoara şi vecinul de sus” – din clasa a XI-a B, pe locul doi a fost Echipa „Iepuraşilor” – din clasa a X-a A, iar pe locul al treilea a fost Echipa „Personajelor negative” – din clasa a IX-a B. Două echipe au primit Menţiune: „Prinţul şi Printesa Zînelor” şi „Drăcuşorii”, ambele echipe din clasa a X-a A.

În afara concursului propriu-zis elevii au putut afla lucruri interesante despre carnavaluri şi parade celebre din Europa (prezentare PPS realizată de prof. Călinescu Iudit), cât şi despre obiceiuri tradiţionale româneşti şi marile sărbători religioae ale toamnei, prezentate de eleve din clasa a IX-a A: Moldovan Andreea, Rusu Bianca şi Dobre Flavia.

Elevii participanţi au fost recompensaţi, în afară de aplauzele furtunoase ale publicului, cu diplome şi premii oferite de direcţiunea şcolii.


Prof. Călinescu Iudit

 

 

Joomla visitor tracking and live stats