Get Adobe Flash player
Romanian English Finnish French German Greek Spanish

 Astăzi, 8 Martie 2012, a avut loc în Amfiteatrul Colegiului Tehnic Cărăşan din Reşiţa, începând cu roele 14,00 o manifestare dedicată Zilei Femeii. Aceasta a constat într-un concurs-surpriză, între echipa “Adolescenţilor emancipaţi” şi echipa “Profesorilor rebeli”. Cele două echipe a trebuit să-şi demonstreze talentul în dans, muzică, poezie şi actorie, ceea ce au şi reuşit în aplauzele şi spre buna dispoziţie a publicului.

 Echipa elevilor emancipaţi a fost constituită din elevii: Mirela Pascuti , Madalina Ciobanca , Delia Florii, Magda Luncasu, Gabi Schneider ,Florii Lazar , Andrei Dinica , Ionut Roman, Florin Simion , Cristi Bodron , Ionut Purea, Danut Roman si o invitata speciala, Anca Vrejea. Echipa profesorilor rebeli a fost reprezentată de domnii profesori  Monica Brinzei, Cosmina Barbu Rebigia, Carmen Milos, Manuela Pirvu, Iudith Szabo, Loredana Farcasescu, Radu Enasescu, si , ca invitat, elevul Robert Cercel.

Cele două echipaje au avut de trecut mai multe probe: parada modei, o probă artistică complexă de dans, muzică şi poezie, în care au trecut de la ritmuri pop şi latino, până la tango şi disco-fox, apoi a trebuit să facă fiecare echipaj o dedicaţie echipei adverse, să aranjeze o masă romantică şi să facă o dedicaţiei femeii iubite, şi, nu în ultimul rând, în aplauzele şi hohotele de râs ale pubilcului, să treacă peste proba de foc: „Profesor pentru o zi”, în care profesorii şi elevii aufăcut pentru câteva momente schimb de roluri, aratând cum s-ar desfaşura o oră în care profesorii ar fi elevi năzbâtioşi şi puşi pe şotii, gata în orice moment să exspereze profesorii care au încercat (fără succes) să ţină clasa sub control.

În final, juriul, format dinoamna profesoara RANCU DALINA, domnii pedagogi LENUTA CORICI şi LUCIAN MAGHILOV, iar din partea elevilor  BIANCA STEHLIC, au hotărât că ambele echipe sau descurcat grozav, fiind amândouă câştigătoare, şi că meritau din plin aplauzele audienţei, împreună cu premii, diplome şi flori pentru doamne şi domnişoare.

A fost o manifestare de succes prin care alevii şi profesorii liceului au dorit să aducă un omagiu şi un zambet în sufletele tuturor femeilor din viaţa lor.

Joomla visitor tracking and live stats