Get Adobe Flash player
Romanian English Finnish French German Greek Spanish

 

Un grup de elevi de la Colegiul Tehnic Cărăşan Reşiţa au participat vineri,   18 mai 2012, la Parteneriatul educaţional internaţional “Parada absolvenţilor de liceu”, organizat  în Piaţa Operei din Timişoara, alături de elevii din 22 licee  timişorene  şi din judet. Acţiunea face parte din cadrul manifestării europene “Dance with Europe” organizată cu scopul de a intra în cartea recordurilor cu cel mai sincronizat dans din lume. Iniţiatorii acestei manifestări sunt două şcoli de dans din Slovenia, care au dorit să exprime, acum zece ani, bucuria absolvenţilor de liceu la terminarea unui ciclu important din viaţa lor. Liceenii au dansat împreună timp de 7 minute, sincronizându-şi mişcările pe muzica lui Johann Strauss- fiul, Cadrilul din opereta Liliacul – cu cele patru părţi: Pantalon, Ete, Pastourelle, Finale.  Ei au purtat tricouri albe, mov , negre şi au folosit umbrele albe într-una din cele patru părţi ale momentului artistic.    

 Tinerii au avut  ocazia să trăiască clipe speciale alături de alte zeci de mii de tineri din nouă ţări:  Slovenia, Serbia, Croaţia, Muntenegru, Macedonia, Bosnia, Herţegovina, Cipru şi Albania.  Adolescenţii şi-au format trăsături de voinţă, toleranţă, au legat prietenii, au manifestat o atitudine pozitivă faţă de cei din jur, astfel că au hotărât ca motto-ul fiecărei activităţi să fie   “Cel mai bun coleg eşti tu!”. Dansatorii reşiţeni au fost coordonaţi de profesorii Felicia Manu şi Leontina Laţcu, cadre didactice la Colegiul Tehnic Cărăşan Reşiţa.

Prof. Felicia Manu si Prof. Leontina Laţcu

 

 

Joomla visitor tracking and live stats